Simply Red – 10 najlepszych piosenek

Simply Red to brytyjski soulowo-popowy zespół muzyczny założony w Manchesterze 1985 roku. Głównym wokalistą grupy i autorem tekstów jest Mick Hucknall, który do rozpadu zespołu w 2010 roku był jego jedynym oryginalnym członkiem. Grupa inaugurowała się w 2015 roku, sprzedając do tej pory ponad 50 milionów albumów na całym świecie.

8 listopada 2019 roku premierę miało najnowsze wydawnictwo zespołu – funky’owa płyta zatytułowana Blue Eyed Soul. W ramach trasy promującej nowy krążek, Simply Red wystąpią również w Polsce – 25 listopada 2020 na warszawskim Torwarze. Przed tym wydarzeniem przypomnijmy sobie 10 największych hitów Simply Red!

1.  If You Don’t Know Me By Now

Zdecydowanie najbardziej znany utwór Simply Red, jednak oryginalnie wykonany przez soulowy zespół Harold Melvin & the Blue Notes. Simply Red coverując piosenkę w 1989 roku odnieśli ogromny sukces komercyjny. Frontman zespołu, Mick Hucknall, przyznał, że kochał wersję utworu Harold Melvin & the Blue Notes i zaczął tańczyć do ich muzyki, gdy miał 13 lat. Trochę przykro jednak, że numer, z którego Simply Red są najbardziej znani, tak naprawdę nie jest ich autorstwa…

2.  Holding Back the Years

Singiel z debiutanckiej płyty zespołu zatytułowanej Picture Book z 1985 roku. Jest to najsłynniejszy utwór autorstwa Simply Red. Jego gatunek określa się jako blue-eyed soul – muzyka soul w wykonaniu białych artystów. Tak właśnie nazywa się też najnowszy album Simply Red. Wokalista grupy w Holding Back the Years rozlicza się ze swoim trudnym dzieciństwem – porzuceniem rodziny przez matkę, gdy miał zaledwie 3 lata oraz kłótniami z ojcem, gdy był nastolatkiem.

3.  Stars

Tytułowy utwór, a zarazem drugi singiel z czwartego studyjnego krążka grupy z 1991 roku. Ballada powiada o kochającej się parze, która jednak z różnych powodów nie może być dłużej razem. Dodatkowo, według krytyków, nazwa Stars (zarówno utworu, jak i całej płyty) ma wiele odniesień. Doszukują się w tym metafory własnej drogi do sławy czerwono-włosego wokalisty (stąd nazwa zespołu Simply Red), jak i nawiązania do gwiazd na fladze Unii Europejskiej.

4.  Sunrise

Pierwszy singiel z płyty Home wydanej w 2003 roku. Piosenka zawiera elementy (zarówno muzyczne, jak i liryczne) utworu I Can't Go for That (No Can Do) grupy Hall & Oates. Sukces piosenki Sunrise jest w dużej mierze przypisywany sensualnemu teledyskowi, który nakręcony został na przedmieściach Rio de Janeiro.

5.  You Make Me Feel Brand New

Kolejny cover na liście najpopularniejszych piosenek wykonywanych przez Simply Red. Tym razem jest to nowa wersja piosenki soulowej grupy The Stylistics. Simply Red umieściło swoje wykonanie utworu na wspomnianym wyżej krążku Home.

6.  Something Got Me Started

Pierwszy singiel z albumu Stars. Piosenka została doceniona przez słuchaczy i krytyków na całym świecie. Utwór utrzymany jest w klasycznym stylu blue-eyed soul, używanym również w kontekście Simply Red jako Brit-eyed soul (zespół pochodzi z Wielkiej Brytanii).

7.  Fairground

Singiel wiodący z płyty Life z 1995 roku, który również jest mocno zainspirowany inną piosenką, a mianowicie Give It Up holenderskiego duetu The Goodmen. W utworze czuć także wpływy latynoskie, które sprawiają, że nie jest to klasyka gatunku Simpy Red, dzięki czemu Fairground zdobył bardzo pozytywne recenzje od krytyków.

8.  For Your Babies

Kolejny utwór z płyty Stars. Ballada opowiada o ojcu, który śpiewa swojemu dziecku nadzieje na jego wspaniałą przyszłość w bezsennych dniach wczesnego rodzicielstwa. Fakt, że Hucknall został po raz pierwszy ojcem dziesięciolecia po napisaniu tej piosenki dodaje utworowi jeszcze więcej magii.

9.  Never Never Love

Piosenka z albumu Life, w której klipie wystąpiły brytyjskie aktorki Stephanie Beacham i Billie Whitelaw. Utwór utrzymany jest w stylu old-schoolowego soulu. Spokojna ballada zawiera jednak i nowsze elementy muzyczne, jak funkowe wstawki gitarowe, wyczuwalne są też wpływy disco oraz jazzu.

10.  Fake

Drugi singiel z krążka Home. Klip do piosenki został nakręcony w klubie nocnym w Watford, w Anglii. Przedstawia wokalistę przechadzającego się po klubie i zagadującego do osób, które wyglądają jak znani artyści i celebryci. Wśród tych postaci znaleźli się między innymi: Eminem, Ozzy Osbourne, Naomi Campbell, Kylie Minogue, Diana Ross, Robert De Niro, Madonna, Britney Spears, Pamela Anderson, Cameron Diaz, Pierce Brosnan, Sean Connery, Halle Berry, Michael Jackson, Joan Collins, Cher, David Beckham oraz Victoria Beckham.

Simply Red uważany jest za jeden z najlepszych zespołów grających muzykę na żywo, więc nie może Was zabraknąć na ich koncercie! Zespół wystąpi w Polsce już 25 listopada 2020 roku na Torwarze w Warszawie. W celu bezpiecznego zakupu, a także łatwej odsprzedaży biletów na to wydarzenie polecamy skorzystanie z naszego serwisu AleBilet.