Opera Leśna, Sopot - bilety

Opera Leśna to, jak wskazuje już sama jej nazwa, leśny amfiteatr będący jednym z najważniejszych obiektów w Sopocie. Mieści się on na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, a w jego pobliżu przebiega popularny szlak turystyczny. Opera Leśna słynie ze znakomitej akustyki i atrakcyjnej lokalizacji. Nie dziwi więc fakt, że na terenie nadmorskiego amfiteatru organizowane są rozmaite koncerty. Najważniejsze z nich odbywają się w ramach międzynarodowego Sopot Festival – wydarzenia o wyjątkowo bogatej historii.

Unikatowy obiekt otwarto w 1909 roku. Pomysłodawcami Opery byli burmistrz Sopotu Max Woldmann oraz kapelmistrz teatru miejskiego w Gdańsku Paul Walther. Od tego czasu amfiteatr kilkakrotnie przebudowywano i modernizowano. Obecnie widownia Opery Leśnej może pomieścić 5047 widzów, z kolei jej scena jest przystosowana do występów maksymalnie 100-osobowej orkiestry. W sezonie jesienno-zimowym wykorzystuje się wybudowaną w 1997 roku salę koncertową. Jest ona siedzibą Polskiej Filharmonii Kameralnej w Sopocie pod Dyrekcją Wojciecha Rajskiego.

Najważniejsze wydarzenie odbywające się w Operze Leśnej to bez wątpienia Sopot Festival (początkowo Międzynarodowy Festiwal Piosenki). W ramach imprezy organizuje się koncerty polskich i międzynarodowych gwiazd. Festiwal odbywa się z przerwami od 1961 roku. Na scenie Opery Leśnej wystąpili dotychczas wielcy polscy artyści tacy, jak Ewa Demarczyk, Anna Jantar, Czesław Niemen, Zdzisława Sośnicka, Zbigniew Wodecki czy Leszek Możdżer. Nie zabrakło też koncertów innych uwielbianych polskich wykonawców, jak Myslovitz, Wilki czy Maanam. Wśród zagranicznych gwiazd dających show w Operze Leśnej znajdują się takie znakomitości, jak Johny Cash, Annie Lennox, Bryan Adams czy Elton John. Najbardziej niezapomnianymi momentami w nadmorskim amfiteatrze były walczyk Demisa Roussosa z Ireną Dziedzic i wykonanie piosenki „Rasputin” przez Boney M w socjalistycznym kraju.